Πρόγραμμα Φεστιβάλ

16.45

Έναρξη

17.15

Το αίνιγμα της Κέρου (Ελλάδα, 2020, 87′)
Σκηνοθεσία: Κώστας Μαχαίρας
Παραγωγή: ΕΡΤ

19.00

ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ: Το μυστήριο του σπηλαίου Μπρουνικέλ (Γαλλία, 2019, 52′)
Σκηνοθεσία: Henri Fage
Παραγωγή: Gedeon Programmes, Felis Production, Arte, CNRS Media

20.00

Φρανθίσκο Άλμπο: Έλληνες ναυτικοί στον Πρώτο Περίπλου του Κόσμου (Ισπανία-Ελλάδα, 2021, 38′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Pedro Olalla

21.00

Μουσική εκδήλωση

16.30

Το εσωτερικό βουνό (Ιταλία, 2020, 40′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Michele Sammarco

17.10

Μόνος ανάμεσα στους βράχους (Ιράν, 2020, 21′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Arman Gholipour Dashtaki

17.30

Ματωμένο δέρμα (Ιράν, 2021, 18′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Ebad Adibpour

18.00

Ολκάς 2 (Ελλάδα, 2015, 59′)
Σκηνοθεσία: Γιώργος Μπότσος,
Παραγωγή: Ευρωπαϊκό Κέντρο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Μνημείων

19.10

Η λεηλασία της μνήμης μας (Κύπρος, 2021, 10′)
Σκηνοθεσία: Μαρία Κόκκινου
Παραγωγή: Ερευνητική Μονάδα Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Κύπρου

19.20

Πενταδάκτυλος… Tόσο κοντά μα τόσο μακριά (Κύπρος, 2017, 70′)
Σκηνοθεσία: Πασχάλης Παπαπέτρου
Παραγωγή: Anadysis Films

20.45

Αίθουσα Θεόφιλου: Ολική επαναφορά (Ελλάδα, 2021, 22′)
Σκηνοθεσία: Κατερίνα Ευθυμίου
Παραγωγή: Διεύθυνση Συντήρησης Αρχαίων και Νεωτέρων Μνημείων, ΥΠΠΟΑ

21.10

Ηοmo Sapiens: Νέοι Ορίζοντες (Γαλλία, 2020, 90′)
Σκηνοθεσία: Olivier Julien
Παραγωγή: Bellota Films

16.30

Σχιστόλιθος (Μιανμάρ, 2016, 17′)
Σκηνοθεσία: Khin Warso
Παραγωγή: Yangon Film School

16.50

Μάνα-Βροχή (Περού, 2020, 18′)
Σκηνοθεσία: Alberto Flores Vilca
Παραγωγή: Mario Manriquez

17.15

Narbo Martius, η κόρη της Ρώμης (Γαλλία, 2020, 52′)
Σκηνοθεσία: Marc Azéma
Παραγωγή: Passé Simple

18.15

Το ωραιότερο μουσείο του Μονάχου – Η ιστορία και η ανακαίνιση της Γλυπτοθήκης (Γερμανία, 2021, 77′)
Σκηνοθεσία: Elli Gabriele Kriesch
Παραγωγή: Glyptothek Munich

19.40

Οι τελευταίοι των νομάδων (Ελλάδα, 2020, 18′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Θοδωρής Σδρούλιας

20.00

Φρέσκο γάλα (Τουρκία, 2020, 3′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Ömer Faruk Güler

20.10

Μετάλλου Μνήμη (Ελλάδα, 2020, 54′)
Σκηνοθεσία: Δημήτριος Καλφάκης
Παραγωγή: Δήμος Μυκόνου

21.15

KΕ•ΗΑ•'JAS – Ό άνθρωπος της γης (Ελλάδα, 2021, 62′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Γιώργος Κωμάκης

16.30

Η Αιώνια Άνοιξη (Ισπανία, 2021, 26′)
Σκηνοθεσία: Viet Vu
Παραγωγή: Mailuki Films

17.00

Το σημάδι της φυλής (Σενεγάλη, 2019, 8′)
Σκηνοθεσία: Abdoul Aziz Basse
Παραγωγή: Esav Marrakech

17.10

Mixi (Ινδία, 2020, 7′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Jyotsna Puthran

17.20

Ο θόλος του ουρανού (Ιράν, 2020, 8′)
Σκηνοθεσία: Mohamad Ghaderi
Παραγωγή: Majid Fatahi

17.30

O Πύργος Ραντακάν (Ιράν, 2019, 30′)
Σκηνοθεσία: Ehsan Mollazadeh, Hojjat Heidari
Παραγωγή: Vahid Zarif Ardaki

18.10

Επιστροφή (Τουρκία, 2019, 18′)
Σκηνοθεσία: Selman Deniz
Παραγωγή: Zekeriye Aydogan

18.30

Χωρίς πατρίδα (Τουρκία, 2021, 14′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Mustafa Aydin

18.45

Αντίνταλο (Ελλάδα, 2021, 4′)
Σκηνοθεσία: Κινηματογραφικό Εργαστήρι Ανάφης
Παραγωγή: Γιώργος Μπακάλης

18.50

Τόποι του Ελληνισμού: Ερμούπολη (Ελλάδα, 2021, 17′)
Σκηνοθεσία: Χαράλαμπος Μαργαρίτης
Παραγωγή: ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ-Εταιρεία Αστικού Πολιτισμού

19.20

Έτσι μιλάει η Tarām Kūbi. H αλληλογραφία των Ασσυρίων (Γαλλία, 2020, 46′)
Σκηνοθεσία: Vanessa Tubiana-Brun
Παραγωγή: CNRS-MSH Mondes

20.15

Μαρά και Ροβεσπιέρος: οι ασθενείς της επανάστασης (Γαλλία, 2021, 53′)
Σκηνοθεσία: Dominique Adt
Παραγωγή: Capa Presse / MATCHA

21.15

Τα ξεχασμένα πρόσωπα της Παλμύρας (Γαλλία, 2020, 90′)
Σκηνοθεσία: Meyar AL-Roumi
Παραγωγή: Un film à la patte
Πρωί

10.00

Παραδοχή (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, 2020, 20′)
Σκηνοθεσία: Shaheer Sha
Παραγωγή: Mohammad Ayaan

10.20

Το νερό είναι ζωή (Τουρκία, 2020, 5′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Anil Gök

10.25

Δεσποινίς Ρονάλντο (Iράν, 2020, 4′)
Σκηνοθεσία: Kioumars Mohammad Chenari
Παραγωγή: Morteza Shabani

10.40

Μνήμες Προγόνων. Παραδοσιακές πρακτικές στο διάβα του χρόνου (Ελλάδα, 2019, 56′)
Σκηνοθεσία- Παραγωγή: Γιάννης Σπηλιόπουλος

11.40

Πολυαγαπημένη (Iράν, 2019, 54′)
Σκηνοθεσία: Yaser Talebi
Παραγωγή: Eliimage, Elaheh Nobakht

12.45

Τα αγάλματα της Αλεξάνδρειας συνεχώς ταξιδεύουν (Γαλλία, 2016, 35′)
Σκηνοθεσία: Raymond Collet
Παραγωγή: Centre d’Etudes Alexandrines

13.30

Origins (Eλλάδα, 2018, 11′)
Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης
Παραγωγή: Εφορεία Αρχαιοτήτων Πόλης Αθηνών

13.40

Εγκαταλελειμμένη Ύπαιθρος: H περίπτωση του Φικάρδου (Κύπρος, 2021, 10′)
Σκηνοθεσία: Ευδόκιος Δημητρίου
Παραγωγή: Ερευνητική Μονάδα Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Κύπρου

13.50

Στα χνάρια της ύφανσης (Ελλάδα, 2020, 4′)
Σκηνοθεσία: Ειρήνη Βρεττού
Παραγωγή: Εφορεία Αρχαιοτήτων Ανατολικής Αττικής

14.00

Ρίζες (Ελλάδα, 2018, 27′)
Σκηνοθεσία: Ελίζα Σόρογκα, Αίγλη Δράκου
Παραγωγή: Ελίζα Σόρογκα

14.30

Tz′üntz′ü (Μεξικό, 2020, 33′)
Σκηνοθεσία: Salvador Martinez Chacruna
Παραγωγή: Pablo Fulgueria
Απόγευμα

17.00

Ιφιγένεια: το βιβλίο της αλλαγής (ΗΠΑ, 2017, 50′)
Σκηνοθεσία: Elise Kermani
Παραγωγή: MiShinnah Productions / Elise Kermani
Παρουσίαση

18.00

«Έχοντας το NOUS μας στο κλασικό ναυάγιο της Περιστέρας»Ομιλητής: Βασίλης Μεντόγιαννης

18.30

Τα λιοντάρια της Λίσσα (Ιταλία, 2019, 76′),br>Σκηνοθεσία- Παραγωγή: Nicoló Bongiorno

19.55

Σπήλαιο Κοσκέρ: ένα αριστούργημα υπό εξαφάνιση (Γαλλία, 2022, 55′)
Σκηνοθεσία: Marie Thiry
Παραγωγή: Stephane Millière - Gedeon Programmes

21.00

PORTOLAGO – Φαντάσματα στο Αιγαίο (Ελλάδα, 2017, 60′)
Σκηνοθεσία: Ιωάννα Ασμενιάδου-Φωκά
Παραγωγή: Ιωάννα Ασμενιάδου-Φωκά, Cosmote TV

22.10

Μόνος στο δάσος (Ελλάδα, 2020, 50′)
Σκηνοθεσία: Λευτέρης Φυλακτός
Παραγωγή: EΡT
Πρωί

10.00

Κυρίες και Πρίγκιπες της Προϊστορίας (Γαλλία, 2021, 52′)
Σκηνοθεσία: Pauline Coste
Παραγωγή: Camille Monin, Enfant Sauvage Productions

11.00

H ανάκτηση του χαμένου (Eλλάδα, 2021, 33′)
Σκηνοθεσία: Ιωάννης Ασβεστάς
Παραγωγή: Εφορεία Αρχαιοτήτων Πειραιώς και Νήσων

11.40

Τόπος χωρίς ιστορία (Ιράν, 2021, 35′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Mitra Roohimanesh

12.20

Το όνειρο της αιώνιας ζωής (Ισπανία, 2020, 53′)
Σκηνοθεσία: Javier Trueba
Παραγωγή: Madrid Scientific Films, TVE

13.30

Το ίχνος του χρόνου (Ελλάδα, 2020, 97′)
Σκηνοθεσία: Διονυσία Κοπανά
Παραγωγή: ΕΚΚ, Portolanos Films, Διονυσία Κοπανά
Απόγευμα

17.00

Oι άνθρωποι των αμμόλοφων (Γαλλία, 2018, 57′)
Σκηνοθεσία: David Geoffroy
Παραγωγή: Court-Jus Production / AMC2 Productions / France Télévisions

18.10

??To πρόγραμμα Ισλαμική Μπέιντα (Ιταλία, 2021, 21′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Micaela Sinibaldi

18.40

Ο άρχοντας του χιονιού (Ιταλία, 2016, 52′)
Σκηνοθεσία: Nello Correale
Παραγωγή: Tipota Movie Company

19.45

Περσέπολις – Σικάγο (Ιράν, 2020, 40′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Orod Attarpour

20.30

Η αδύνατη αφήγηση. Μνήμη και φωτογραφία της σφαγής των Καλαβρύτων (Ελλάδα, 2021, 25′)
Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Καλαντζής
Παραγωγή: Κωνσταντίνος Καλαντζής, Πρόγραμμα PhotoDemos: Citizens of Photography

21.00

Τραγούδια για τα νεκρά παιδιά του Άουσβιτς (Ισπανία, 2021, 13′)
Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Eduardo Soutullo
Ειδική προβολή - Αφιέρωμα στον Κώστα Γαβρά

21.30

ΑΜΗΝ
Σκηνοθεσία: Κώστας Γαβράς
Παραγωγή: Claude Berri (Γαλλία – Γερμανία – Ρουμανία, 2002, 132′)

Πληροφορίες

Διεθνές Φεστιβάλ ΑΓΩΝ
www.agonfestival.com[email protected] | 210 3312990

Ταινιοθήκη της Ελλάδος
210 3609695

Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ εκτίθενται στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος έργα της Καίτης Μαυρομμάτη με τίτλο «Αλεξάνδρεια-Αθήνα»

Κατεβάστε το Πρόγραμμα του Φεστιβάλ

Πληροφορίες εισιτηρίων

Day pass – Κανονικό εισιτήριο: 7 € | Ειδικό μειωμένο (φοιτητές, άνεργοι, άνω των 65): 5€

Προπώληση: Ticket Services

Και στο ταμείο του κινηματογράφου ΛΑΪΣ (Ταινιοθήκη της Ελλάδος)

Διοργανωτής

Συνδιοργανωτές

Yποστηρικτές

Χορηγοί επικοινωνίας

Αρχείο

ΣΩΖΟΝΤΑΣ ΤΟ MES AYNAK

Ένας αρχαιολόγος παλεύει ενάντια στο χρόνο για να σώσει ένα βουδιστικό αρχαιολογικό χώρο στο Αφγανιστάν…
2016

ΠΕΤΡΑ, Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Ο πολιτισμός της Πέτρα αναπτύχθηκε στο μέσον ενός από τους ξηρότερους τόπους του πλανήτη και μας κληροδότησε…

memORIA

«memORIA» στην ιταλική γλώσσα σημαίνει μνήμη, «ORIA» λεγόταν το ατμόπλοιο που βυθίστηκε στις 12 Φεβρουαρίου…
ΕΝΑ ΓΙΓΑΝΤΙΟ ΠΑΖΛ: Η ΕΠΙΚΟΥΡΕΙΟΣ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΙΟΓΕΝΗ ΣΤΑ ΟΙΝΟΑΝΔΑ
ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΑΜΕΝΟΦΙ Γ’
ΑΝΑΜΕΣΑ
NAACHTUN, Η ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑ
ΓΥΠΤΙΣ: Ένα ελληνικό πλοίο της Μασσαλίας από τον 6ο αιώνα π.Χ.
SS ARDENA: Ο ΥΓΡΟΣ ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ AQUI
Φεστιβάλ Αγών

Διαγωνιζόμενα βίντεο

Αρχείο

2016

ΠΕΤΡΑ, Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Ο πολιτισμός της Πέτρα αναπτύχθηκε στο μέσον ενός από τους ξηρότερους τόπους του πλανήτη και μας κληροδότησε…

memORIA

«memORIA» στην ιταλική γλώσσα σημαίνει μνήμη, «ORIA» λεγόταν το ατμόπλοιο που βυθίστηκε στις 12 Φεβρουαρίου…

ΕΝΑ ΓΙΓΑΝΤΙΟ ΠΑΖΛ: Η ΕΠΙΚΟΥΡΕΙΟΣ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΙΟΓΕΝΗ ΣΤΑ ΟΙΝΟΑΝΔΑ

Τα Οινόανδα αρχαία πόλη της Ιωνίας, κοντά στη Φέτιγιε (αρχαία Τελμησσός), φιλοξενούν τη μεγαλύτερη ίσως…
ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΑΜΕΝΟΦΙ Γ’
ΑΝΑΜΕΣΑ
NAACHTUN, Η ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑ
ΓΥΠΤΙΣ: Ένα ελληνικό πλοίο της Μασσαλίας από τον 6ο αιώνα π.Χ.
SS ARDENA: Ο ΥΓΡΟΣ ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ AQUI
ΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ: ΚΡΗΤΗ, ΣΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ
Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΧΑΛΚΟΥ: Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ
2016
ΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ: ΠΟΜΠΗΙΑ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ
Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΤΟΥ XAN